Túránk kiindulópontjáról, a Pongrác-tetőről gyalog északnak indulunk, majd a Nyerges-nyaknál eltérve elhaladtunk a Likas-csúcs mellett a Vinkli-pusztáig. Itt gyönyörködhettünk a Csalhó-hegység páratlan látványában, majd tovább haladva jutunk el a Fügés-nyakába, ahol a „Temető" nevű helyen egy első világháborús katonatemető volt egykoron... Hosszabb gyaloglás után elértük a Vit-havas nyakát, és kimásztunk a Vit- havas (1609m) meredek, kőtömbökkel tarkított csúcsára.
Kis-havas
Likas-havas
Csalhó-hegység
A kucsma alakú mészkőszirtről gyönyörű kilátás nyílik a környékre! A kitűnő látkép részeként láthatjuk a Csalhó-hegységet, a Hagymás hegység vonulatát, a Nagy- Hagymással, Egyeskővel , Öcsémmel, a Gyergyói-havasokat valamint a Kelemen-havasokat..
Parajdtól mintegy tíz kilométerre, Gyergyószentmiklós irányába a Bucsin átjáróról letérve északkeletre, a Kis-Küküllő és a Nagyág völgyén felfelé haladva az itt emelkedő sziklacsoport egyik csúcsán, a Vártető-n állnak Rapsóné várának romjai.
Videó (kis felbontásban) itt, további leírás és fotók a videó alatt..
Részleges tudományos feltárására, csak a múlt század hetvenes éveiben került sor, ekkor a Tartód és Firtos várával együtt a Szent László korabeli határvédelmi gyepűrendszer egyik erődítményének vélték.
A várat nagy valószínűséggel a tatárjárás után, valószínűleg annak hatására, a 13. század második felében kezdték építeni, feltételezhetően székelyek, közösségi menedékvárként. A gyűrű alakú, andezittömbökből épült várfal egy száz méter hosszú és negyven méter széles hegytetőt kerített körbe.
A vár közepén lévő, mesterséges - ásott - vízgyűjtő medence, amelyben az esővizet fogták fel, nem lévén a hegytetőn kút vagy forrás, szintén a hosszabb időtartamú ottlét biztosítéka volt.
Pusztulásának ideje a történelem homályába vész!
Számos legenda fűződik hozzá, amelyek Jókai Mórt és Mikszáth Kálmánt is megihlették...
Köszöntök minden kedves látogatót, érdeklődőt, követőt itt az ATI FILM egyszemélyes, amatőr videóblogon!
Ezen blog nem rejtett célja, hogy közelebb hozza a kedves érdeklődőknek Erdély, szűkebb körben Székelyföld azon részeit, ahol kamerával is volt, van szerencsém megörökíteni a helyszíneket, eseményeket és adott pillanatokat, a teljesség igénye nélkül!
Közismert, vagy kevésbé népszerű helyszínek is kihívások számomra, melyek bárki által megközelíthetőek: gyalog, biciklivel, télen nyáron, egyénileg, vagy csoportosan, ahogy a lehetőségek engedik...