A Csukás-hegység (románul Munții Ciucaș) a Kárpátkanyar egyik legmagasabb hegysége Romániában, Erdély délkeleti szélén, Brassó és Prahova megye határán, mely elsősorban formagazdagságával emelkedik ki a többi hegység közül. Magasabb régióiban tornyok, sziklatűk, oszlopok, kőgombák és szfinxek egyedül álló egyvelege hívja fel magára a figyelmet. Éles gerincek és mély sziklás völgyek határolják a hegységet, a megközelíthetetlenség benyomását keltve a felületes szemlélőben, de csoportos túrával, megfelelő időben, biztonságosan bejárható....
A Keleti-Kárpátok kanyarjában fekvő hegységet, legkönnyebben az 1A műúton (DN 1A) közelíthetjük meg, Brassó–Négyfalu–Cheia irányából.
A Kárpátok főgerincén – a piros sáv jelzésen – indulunk a Bratocsa-gerinc irányába.
Néhány kanyar után egy nagy tisztásra érünk, amelyet átszelve megpillanthatjuk a Bratocsa–Szfinx szikláját jellegzetes egyedi formájában.
Egy fenyőerdőben áthaladva, néhány emelkedő és kanyar után kitárul előttünk a hegység panorámája. A Bratocsa-gerincen vagyunk, utunk tovább kígyózik a központi – legmagasabb – régiók felé.
A szélrózsa minden irányába, csodálatos panorámákban van részünk, míg a Tigáj-nyeregbe érünk. Innen egészen közelről szemlélhetjük, az előttünk levő Góliát-tornyot, a Nagy-Tigáj (Tigaile Mari) sziklavárát és az északnyugatra fekvő fenyősapkás Teszla-sziklahegyet.
Tesla-sziklahegy (Csukás-hegység határán)
Nagy-Tigaj sziklavára
200 m-es szintemelkedés után a hegység legmagasabb pontján állunk, a 1954 m-es Csukás csúcson, innét a panoráma teljes pompájában lehet részünk:
-l:.északra a Pintillő és a Lakóca emelkedik,
-keletre a Szilon- és a Tatárhavas
-délre a hatalmas kiterjedésű Grohotis-hegység
-nyugatra a Nagykő- és a Keresztény-havas,illetve a Bucsecs ...,
Pletykáló vénasszonyok
Galamb
Góliát
Brassói-havasok, háttérben a Nagykő-havas
és a Bucsecs-hegység,
a Bratocsa-gerinc) irányából
A Hagymás-hegység egyik csúcsa, a cukorsüveg alakú Csofronka- kő (1607 m), mely kiváló tájékozódási pont, hiszen a környező havasok valamennyi kilátójáról és a gerincekről is kitűnően látható!
Téli túránkon köd előttünk, köd utánunk, de a vad táj téli képe és hangulata, igazán feldobott mindenkit :)
Túránk célját, a A Csofronka-kő csúcsát sem igazán értük el a jegesedés miatt, de két bátor lélenek ez is összejött...(videón)
Tavasszal már másképp alakult... (alább)
Korábban több sikerünk volt, kilátás szempontjából is: tavasz volt derűs idővel és feljutottunk a csúcsra is, mert nem csúszott a jég, persze a hófoltok még a telet idézték...
Pongrác-tető
Megközelítésének legegyszerűbb módja az 1255 méteres Pongrác-tetőről kezdődik.
Az út, a gerincen kanyarog fel-le, autóval is járható nyári időben, és többnyire délkeleti irányba halad a Fehér-mező felé.
Kis-havas
Az út első felében nyugatra szép kilátás nyílik a Gyergyói- medence egy részére, majd a Kis-Havasra is.
...az eltérő a Ló-havas alatt
Ló-havas
Innen elérjük a Ló-havas pusztáját, hol csodálatos kilátás nyílik Gyilkos-tó sziklaegyüttesre, háttérben a Csalhó-hegység fantasztikus látványával.
Kis-Cohárd, háttérben a Csalhó
Nagy-Hagymás
Kis-Cohárd - Tündérkert sziklaegyüttes
A Csapat
Hamarosan a Csofronka sziklás csúcsa van előttünk (1607 m), mely mellett, alatt megkerülve azt, a csúcsot körülölelő erdőbe érve, meredeken mászva felfelé a sziklalabirintusok közt, hamarosan fent vagyunk a csúcson, honnét pazar kilátás nyílik minden égtáj felé!
Beszterce-Naszód megye, székhelye Beszterce (83 039 lakos), Románia északi részén helyezkedik el, Erdélyben.
Útvonal: Gyergyószentmiklós - Szászrégen - Teke - Kerlés - Somkerék - Beszterce- Sajó - Monorfalva - Dedrád - Szászrégen - Gyergyószentmiklós
Szervező: EKE- Gyergyó
Videó beszámoló és bővebb leírás és fotók a videó alatt:
Teke: Evangélikus templom
Harina: szász Evangélikus templom
-Harina: szász evangélikus temploma a XIII.sz.-ban épült, a Kacsics nemzetség monostora. Németországi támogatással teljesen renoválták.
Kerlés: történelmi emlékhely -- Szent László és Salamon király 1068-ban itt győzte le a kunokat. A határában lévő Cserhalom dombon emelt emlékművet, a magyar állam állította 2004-ben, és 1900 óta a legmagasabb magyar történelmi emlékmű!
Somkerék: Református templom
Somkerék: református temploma a XIII. sz. végén épült, sok érdekes építészeti megoldással.
Beszterce: Evangélikus templom
További EKE kirándulások, rendezvények, túrák itt! Köszönjük a figyelmet!