Túrákban, élményekben gazdag évet zárunk az idén is, itt Gyergyóban :)
Az idei évzáró túránk, a Kovács Péter tetőre volt, a 4-es km-től a Békénybe ömlő, Magas-bükk pataka mentén...
A idő kitartott, főleg a havazás, mely egyedi hangulatot és környezetet varázsolt számunkra...
Áldott Karácsonyt és Boldog Új Esztendőt kíván a Gyergyói EKE, minden túrázónak, érdeklődőnek, nézőnek !
Indulás a Gyilkos-tó irányából, taposva a járást, havazás és jó hangulat mellett, csodálhattuk azt amit a természet nyújtott, a maga nagyszerű egyediségével!
1837 nyarán a Gyilkos-kő (1378 m) oldalán felhalmozódott agyagos lejtőtörmelék, a nagy esőzések hatására lezúdult a völgybe, nekicsúszott a Cohárd délkeleti lábának és elzárta a Cohárd-patak, Likas-patak, Vereskő-patak, Lóhavas-patak, Juh-patak folyását!
Az ezt követő folyamatok által létrejött természetes torlasz mögött alakult ki a Gyilkos-tó.
Látványos bunkermaradványok, lövészárkok, futóárkok, bombatölcsérek... Jó idő esetén (amihez most nem volt szerencsénk...) szép kilátás, a Besztercei-havasok többi részére, a Gyergyói-havasokra, a Csalhóra, a Kelemen vonulatára és a Hagymás-hegységre..
Az Égett-butka (1385) Gyergyóhollótól északra található, a Besztercei-havasokban!
Túra útvonal: Gyergyóholló (700), Bránya-patak – Góga- mezeje – Égett-butka (1380) – Aranyos-patak völgye...
A túra kezdetben kaptatós legelőn, majd vegyes terepen, jelzetlen ösvényeken vezet...
Menetidő: gyalog 5–6 óra
Távolság: gyalog 11 km;
Szintkülönbség: +680 m/–680 m;
Távolság: gyalog 11 km;
Szintkülönbség: +680 m/–680 m;
Helyszíntörténet röviden:
1916. október 17-én a 14. gyaloghadosztály visszafoglalta az Égett-butkát, amely stratégiai fontosságú magaslat volt ebben a zónában. A gyalogdandár és a tüzérség géppuskákkal, aknavetőkkel, kartácságyúkkal, kézigránátokkal jól felszerelt alakulat volt. Otthonosan mozogtak a hegyi mozgóharcokban, a nehéz terepviszonyok ellenére.
Sólyom-kő
November 3-án újabb támadást kellett visszaverniük. A 37-es hadosztály honvéd katonái a pozsonyi hadosztály tüzérségével együtt (nyitrai és érsekújvári tüzérek) szálltak szembe az orosz (türkménisztáni) hadosztállyal.
A túlerő miatt kénytelenek voltak visszavonulni, de hamarosan sikerül visszafoglalniuk az Égett-butkát. Tehát, száz év elteltével, a hegyek még mindig magukon viselik a harcok nyomait bunkerek, lövészárkok, futóárkok, bombatölcsérek, aknabecsapódási nyomok formájában, és napjainkban is találunk relikvia számba menő tárgyi emlékeket: töltényhüvelyeket, aknarepeszeket stb... (forrás:EKE-Gyergyó)
A Csomád-hegység a Keleti-Kárpátokban, Kovászna megye és Hargita megye határán található, a Hargita-hegység Olton átnyúló részeként.
A Csomád épen maradt kettős kráterében található a Mohos Természetvédelmi Terület, a Szent Anna-tóval és a Mohos-tőzegláppal...
Túraútvonal: Autóbusszal felmentünk Tusnádfürdő érintésével Sebsibükszád felől a Mohos Természetvédelmi Területére, meglátogattuk a Mohost-tőzeglápot, utána beereszkedtünk a Szent Anna-tóhoz, körbe sétáltuk, majd irány fölfele a kék kereszt jelzésű túraösvényen, a kráter észak-nyugati pereméig és a Taca-hágon át beereszkedünk a Csíki Határ
Fogadóhoz.