Csukás-hegység, másképp...


A tervezett útvonal: Babarunca tisztás - Babarunca szurdok - Teszla nyereg - Tigailor nyereg - Csukás csúcs - a visszaúton a piros sávon a Bratocsa hágó felé, de a Bratocsa kapuja előtt letérünk az útról, s a Zanoaga tisztás érintésével érünk vissza a Babarunca tisztáshoz! Ezt részben sikerült is teljesíteni, a rossz idő miatt, de a kaland felejthetetlen, szó szerint megöregedtünk...
Túravideó(k) és további részletek a videó(k) alatt:








Fagyos mosolyok, háttérben a Gropsoarele gerinc, a Csukás másik oldala...
Fotó: Bartalis Ákos


Korábbi látványosabb túránk...

Öt év után, ismét a Kárpát-kanyarban, ezúttal a Csukás-hegység egy másik arcát is megmutatta...

Az idei nyár, azaz az eltelt június kitett a magért, főleg esőból, ezért két hetes halasztás, után ismét nekilendültünk a látványokban gazdak Csukás-hegység ostromának!

A szokásos, jól bejáratott túraútvonalat követtük: Bratocsa hágó 1263m - Bratocsa Sfinx 1662m - Bratocsa csúcs 1827m - Csukás csúcs 1954m - Csukás menedékház 1595m - Valea Berii.


A Kárpátok főgerincén – a piros sáv jelzésen – indultunk a Bratocsa-gerinc irányába.
Viszonylag hamar feljutottunk a Bratocsa Sfinx lábához, aztán már jött a köd, illetve a felhő átvonulások látványa, mely azért valljuk be, néha elég jól eltakarta a nevezetesebb sziklaképződményeket.






Tény, hogy a juhnyáj levonulása egyik meredek lejtőn a Tigáj szikla alakzatok környékén, nem mindennapi látvány volt..(lásd videó)
A csúcsrégió irányába tartva, köszöntött a Goliát torony, illetve a fenséges Nagy Tigáj Sziklavár, majd irány a csúcs... Látványos nekilendülés volt a nagy ködben, de a csúcsra érve szó szerint magunkra maradtunk a kilátásban ( értsd: 0), ma ennyi jutott, persze ez itt még nem ért véget, mert a túloldalon az ereszkedés mindent kárpótolt...



 A -Pletykáló Vénasszonyok- látványa egyesekben más megközelítést sejtetett, és szerintem igazuk is van, korfüggő az egyedi a sziklaalakzat értelmezése :)














 A Csukás menedékházban az elfogyasztott Ciucas-sör, mindenképp fokozza az emlékek értékét, a környéken eltöltött pillanatokról..








Zárásképpen a Csukás-élmény továbbra is  egy újabb kihívást jelent, nemcsak az újonnan érkezőknek, hanem számunkra visszalátogatóknak is!

Ha teheti látogassa meg a környéket, de ne a legnagyobb hófúvásban, igaz az  is egy újabb valóságos arca  a Csukás-nak....


                                                          További túrák itt!




Tamina-szoros, Nagykőhavas

 

A Nagykőhavas a Kárpát kanyarban fekszik, Brassótól délre.
Területe csak 82 négyzetkilométer, ennek ellenére változatos felszínűfelszínű,  legmagasabb pontja a 1843 méter, honnét nagyszerű panoráma nyílik a Bucsecs, Királykő, Fogaras, Csukás, Keresztény-havasok gerincére, csúcsaira, illetve a Barcasági medencére!
Határai északon a Brassói-medence, nyugaton a Tömös-völgy, keleten a Csukás-hegység.
Az idei túránk kissé ködösre sikeredett, de egyébként jól feltaláltuk magunkat a kihívásokban!
Túra videó, illetve további részletek, leírás, fotók a videó alatt:

    Már a hagyományosnak számító -Családi út- helyett, egy számunkra új útvonalon mentünk fel a Nagykőhavasra és szintén új útvonalon jöttünk le.
   Felsőtömös (országút) - Tamina szoroson (körút) - Nagykőhavas csúcs (1843 m) - Poiana Stanei - Saua Petriciaca - Predeal
 A túra során a Nagykőhavasi menedékházat nem érintettük!
Menetidő :  8-9 óra .
Táv : 23 km .
Szintkülönbség : 1o8o m fel , 115o m le .


                   Fotók: András Zsolt (Zümi)

                   Korábbi naposabb túránk az ú.n. Családi úton itt!