Szellő-tető, Csíki-havasok

 Csíki-havasok  egy középmagas hegyvonulat Hargita megye keleti részén. Határai: északon a Hagymás-hegység, nyugaton a Csíki-medence, keleten a Tarkő-hegység, a Tatros völgye és a Nemere-hegység, délen a Csomád-hegység (Hargita) és a Bodoki-hegység. Legmagasabb pontjai a Naskalat-hegységben található Naskalat-tető és a Saj-havas

 Videó beszámoló itt, illetve további fotók és leírás a videó alatt:


  A hegység közepén halad át a Gyimesi-hágó, amely összeköti a Csíki-medencét a Tatros folyó völgyével. Itt találhatók a Gyimesek néven ismert csángó települések: Gyimesbükk, Gyimespalánka, Gyimesközéplok, Gyimesfelsőlok. A Csíki-havasok délen körbe veszik a Kászoni-medencét.
  A Csíki-havasok központi részének legmagasabb csúcsa, a régi métafával és a Szent László kopjafával megjelölt Szellő-tető. Innen  az egész csíki-medencét  és a körülölelő hegységeket is jól belátni.

Túraútvonal:
Autóbusszal: Gyergyószentmiklós - Csíkrákos - Csíkszépvíz - Gyimesi-hágó

Gyalog: Gyimesi-hágó (1155 m) - Fügés-tető - Ráta-mosó - Motorsirülő (1317 m) - Szép-fej - Szellő-tető (1494 m) és vissza: 20 km + 4 km kitérő a a Péter-havasra (1452 m)

Szintemelkedés: kb. 650 m (750 m a Péter-havasi kitérővel)

























































Szellős csapatmosoly  Fotó: Bartalis Ákos

....és persze a kötelező :) Fotó: Bartalis Ákos


Vadon túra a Dél-Görgényben: Nagy-Küküllő forrása

   
 A Keleti-Kárpátokhoz tartozó Görgényi-havasokon részeként a Déli-Görgény-t két vulkáni építmény az-az piroklasztikum takaró maradvány alkotja, a Somlyó (1576 m) és a Dél-hegy (1694 m).
       A Nagy-Somlyó déli oldalából ered a Nagy-Küküllő (1455 m) , az egykori Udvarhelyszék legjelentősebb folyóvize, mely Balázsfalva mellett egyesül a Kis-Küküllővel, majd  Küküllő néven folytatja útját, egészen Mihálcfalváig, ahol beletorkollik a Marosba
            Videó beszámoló itt, illetve további fotók és leírás a videó alatt:
  A gyalogtúra hossza 10 km (menet-jövet), 550 m szintkülömbség felfele és u.a. vissza, két-három km patakmederben jelzetlen útvonalon...
Jó kis túra volt, kihívásokkal együtt! Érdemes próbálkozni.....

































Ősök üzenetei - Nagy-Közrez-havas,Tászok-tető

 Ősök nyomában, turisztikailag nem épp felkapott vidéken, és útvonalon, a természet adta kilátásokkal, az őszi természet színeiben gyönyörködve, a Cengellér, Nagy-Közrez-havas,Tászok-tető, Orotva útvonalon!
Videó beszámoló itt, illetve további fotók és leírás a videó alatt:




 Túraútvonal : Gyergyószentmikós - Cengellér hágó(1036m)  autóbusszal.     
 Innen gyalog folytattuk utunkat Lükkenő-nyereg (1194m), Macska-lik (1205m), Rivó-tető (1346m), Nagy-Közrez-havas (1491m), Közrez nyak (1259m), Tászok tető (1349 m,) majd beereszkedtünk a Halaság-patak völgyén keresztül Orotva központjába.



 Távolság : 22 km gyalog

 Szintkülönbség:
 emelkedő: 400 m, ereszkedő: 700 m 
 Menetidő: kb. 9 óra




























                Megalitikus, nagykő építészet, szakrális szent hely volt itt valamikor! A századforduló elején felfedezték a ditrói Józsa tanító, a gyergyói Tarisznyás Márton múzeum igazgató és mire odakerültek, hogy el kellenne vinni a 40-es években impériumváltás lett, a román hatóságok mindent eltüntettek, már csak négy darab  nagyobb (rovásírásos) követ kaptak, melyeket bevittek Salamásra és abből  később kettő került a gyergyói múzeumba! Persze itt még vannak rejtett kisebb rovásírásos, rovásos kövek, persze a legenda és a rege mindig valós alapból indult ki, ezt kell erről tudni! Miért van a Kárpát-medencében annyi Magura- Magur- elnevezés? Ezek mind szakrális helyre mutat! Jött -a honfoglalás idegenektől és mindenki a saját nevére nevezte, románul így lett Măgura a Magurából.....